How to Eat Healthy & Not Lose Your Mind

Healthy eating. Anybody else seem so confused and frustrated by all the different ways to eat out there? 

I was for so long. Holy moly. It couldn’t be that complicated, right?

Actually, it was. 

Here is the thing. I was constantly buying the idea that I had to sweat for many hours and eat way less in order to get the results I wanted. If I wanted to be shredded, than LESS calories was the goal.

And I did. I consumed less calories and worked out a ton to eliminate a lot more.

Big problem arose as I noticed I was tired more, not energized, even though I was working so hard.

Turns out, the right calories and nutrients matter. It is not necessarily just a matter of eating less and working out more.

Now, I eat three, nutrient dense meals a day and my workouts are only about 30 minutes max. I have not spent more than 45 minutes in a workout in 5 years. 

I don’t really calorie count. I do pay attention to portion sizes (because let’s be real. This girl loves chips and salsa and avocados and cheese and potatoes.) 

But I do pay attention to the kinds of foods I choose. I have a burger or something more rich when I feel like it. I still drink my coffee with creamer. But 90% of the time, my nutrition is good.

And yours can be too.

When I grocery shop, I spend very little time in the middle of the grocery store, unless I am needing to stock up on gluten free flours or other pantry items. I spend a great deal of time in the produce section AND the meat/deli section. 

That is one way to truly cut costs in your grocery bill. One of my meals consist of Shakeology, and I buy that as a 30 day supply  on autoship so it doesn’t add more expense to my grocery budget. 

My main items that I buy are:

*seasonal veggies and fruit

*grassfed beef

*organic free range chicken

*sustainble sourced fish

*healthy fats, cheese, almond milk

And whatever else I want for the week.

I made a video on my YouTube channel sharing my grocery haul from this past Sunday. Everything that I spent cost me a total of $93. Those items will last me for a week for a family of four. 

Another thing. I don’t really buy snack foods. My husband does. He loves his popcorn and candy. I don’t personally buy it. I will make Shakeology balls (recipe coming this week) and other treats that we can have as a family if we are wanting something sweet. But buying the extra snacks add to our budget. My kids do enjoy Larabars and the Cliff ZKids bars, but I try to make my own if I can. I want to keep it as simple as possible and I want to have my kids eat more fruit and veggies and it is hard for them to do that if I keep distracting them with other options. 

5/22 Grocery Haul

Planning for meals doesn’t have to be super hard, either. You have to do a little research and some trial and error on what works best for your family. You don’t have to be Paleo this, or Vegan that in order to be healthy. Train your brain to think “just choose more Whole Foods” and you will notice a difference in how you and your family feel. 

Don’t try to make fancy healthy dinners all the time. Maybe once in awhile you can. But keep it simple, girlfriend. Chances are, you are like me and super busy. Who the heck has time to cook for hours?! I don’t! Instead of stressing yourself out and feeling defeated, find several easy meals you can put regularly on rotation and go from there! You can do this, mama! 

Stay tuned for a Shakeology recipe that isn’t a shake! 🙌🏻 

You can do this. If you commit to 30 days of shopping differently without any agendas, and really buying whole food, you will find it is easier (and cheaper!) than you realized. But you have to try. 

Be a Size You,

Tiffany